Hotel Obora Kinský O Nás Restaurace Ubytování Naše služby Kontaktujte nás Fotogalerie

 Vlastnosti & vybavení

O Nás

Obora Kinský, s výhledem na Žehuňský rybník, byla založena v roce 1562 Ferdinandem II. císařem Svaté říše římské a českým králem .

Oblast byla původně určena jako chovné centrum pro koně. Spolu s oborou "Hvězda u Prahy"  je naše obora nejstarší v České republice. Tato oblast byla opuštěna v průběhu třicetileté války a později obnovena jako oplocený areál hrabětem  Václavem Norbertem Oktaviánem Kinským v roce 1719, a to především pro chov jelenů a divokých prasat. V současné době v této oblasti najdete daňky a muflony.

Dnešní
vzhled Obory je charakterizován krásnou vstupní branou a "loveckým zámečkem" s výhledem na rybník. Byl postaven díky Františku Ferdinandu II. Kinskému (1760-1806) a jeho manželce princezně Christine z Lichtenštejna. Na pilíři vstupní brány vás přivítá socha Svatého Huberta a jelena, kterou navrhl architekt Jan Santini Aichel, stejný, který navrhl zámek Karlova Koruna. Kaplička stávala v lese Obora, kde  Franz Ferdinand a jeho manželka byli později pohřbeni, ale kaple dnes již nestojí.

Později,  v 18. století, koně byli přivedeni z hřebčína  "Ostrov" v Chlumci nad Cidlinou zpět do obory. Zde se však chov vymkl kontrole, protože koně volně žili mezi divokými zvířaty a byli v polodivokých podmínkách. Po roce 1832 hrabě Oktavián Kinský udělal nový chovatelský řád a Obora sloužila pouze pro hříbata od jednoho roku do tří let.

Lovecký zámeček
byl postaven kolem roku 1780 podle vůle Christine z Lichtenštejna pro svého manžela, Františka Ferdinanda II. Kinského, který byl vášnivým lovcem. V první polovině 19. století zde žila hraběnka Terezie Kinská, matka Oktaviána Kinského, která ji přestavěla  v Švýčarském-renesančním slohu, autor bohužel není znám.

Obora Kinský má cca 600ha starodubového lesa. Pod oborou se rozprostírá Žehuňský rybník, který je největší ve Středočeském kraji a devátý největší v ČR. V této lokalitě je velmi mnoho vzácných druhů rostlin a vodního ptactva, proto v roce 1947 byla prohlášena Žehuňská obora národní přírodní rezervací s lesními porosty s tzv. bílými stráněmi s chráněnými druhy rostlin ( třemdava bílá, hlaváček jarní, okrotice bílá, vstavač nachový aj.). V ptačí oblasti Žehuňský rybník - Obora Kněžičky se nachází různé typy přírodních stanovišť od podmáčených luk, rozsáhlých rákosin, bílých strání přes slatinné loučky až po různé typy doubrav.Během komunistického režimuprostorách obory bylo lesnické učiliště. Bohužel lesnické učiliště zaniklo, z důvodu nedostatku studentů. Hotel a restaurace byla přestavěna v roce 1994 rodinou Kinských  poté, co jim byl vrácen majetek od státu.


Historie Obora Kinský


Pro rezervace zavolejte: 00420-730109315

Kněžičky 33

Městec Králové

Czech Republic


Website: www.hoteloborakinsky.cz

Email: hotelobora@kinsky-dal-borgo.cz

SLEDUJTE NÁS!

KINSKYÝDAL BORGO a.s.

Pro více informací o našich minulých a nadcházejících událostech nás Sledujte na Facebooku „Hotel Obora Kinský“


Hotel Obora Kinský

O Nás

Restaurace

Ubytování

Naše služby

Kontaktujte nás

Fotogalerie

Hotel Obora Kinský